Egészség

5 mítosz az anyagcserénkkel kapcsolatban, amiket ideje elfelejteni

Minden embernél kicsit más a folyamat, amelynek során a bevitt táplálékból energia, no meg salakanyag, esetleg zsír lesz. Épp ezért nem lehet tökéletesen összehasonlítani magunkat másokkal, egyedi a kinézetünk, és belső folyamataink szintén. Persze ettől még lehet gyorsítani az anyagcserénken, csak nem mindegy, hogy milyen áron.

Az anyagcseréjükkel azok foglalkoznak sokat, akik vagy hízni, vagy fogyni nem tudnak túl könnyen. Ha kizártunk minden betegséget, akkor ott kötünk ki, hogy túl gyorsan vagy épp túl lassan halad át rajtunk az ennivaló. De tényleg így van? Összegyűjtöttük a leggyakoribb tévhiteket ezzel kapcsolatban.

A nagy adagok lelassítják az anyagcserét – hamis

Többször keveset enni egészségesebb, mint napi 2-3 alkalommal dugig tömni magunkat, ez igaz. Ám az, hogy több ételt eszünk meg egy ültő helyünkben, mint mások, még nem okoz lassabb anyagcserét, ahogy a sok kis adag sem képes azt gyorsítani. Sőt, a többször kevesebb elv akár nagyobb kalóriabevitelt is eredményezhet, főleg, ha szeretünk nassolni, rágcsálni, és magas kalóriatartalmú ételekből csemegézünk. Ha fogyókúrázunk, ne az adagok méretével foglalkozzunk, hanem a bevitt kalóriákat számoljuk!

Fotó: iStock.com/YakobchukOlena

Fotó: iStock.com/YakobchukOlena

A kihagyott étkezésektől lelassul a metabolizmusunk – hamis

A kihagyott étkezések bizony számítanak, hiszen testünk nem kapja meg az energiát, a működéséhez szükséges tápanyagokat a következő néhány órára, de az anyagcserénk nem lassul le attól, ha épp nem ebédeltünk. Nagyon alacsony kalóriatartalmú diétát kell hosszan betartanunk ahhoz, hogy testünk éhezés üzemmódba kapcsoljon, és anyagcserénk lelassuljon. Az éhezéssel, önsanyargatással járó diéták tehát cseppet sem ajánlottak, sőt, a kihagyott étkezések sem, mert amint lehetőségünk van, a legközelebbi alkalommal többet fogunk enni a kelleténél. Igyekezzünk megtalálni a korunkhoz és aktivitási szintünkhöz leginkább illő étrendet, és ha egészségesebbek szeretnénk lenni, kérjük dietetikus segítségét.

A koffein tartósan gyorsít az anyagcserén – hamis

Egy-két csésze kávé vagy zöld tea tényleg gyorsít valamennyit a metabolizmusunkon, de egyik nem jelent egyfajta megoldást vagy gyógymódot. A hatásuk rövid ideig érvényesül, és hosszú távú, nagy mennyiségű fogyasztás esetén akár károsak is lehetnek – például alvásproblémákat okoznak, ami viszont hízáshoz vezethet, vagy a szív- és érrendszerünknek nem tesznek jót. A napi másfél-két literes folyadékpótlás viszont tényleg gyorsítja az anyagcserét, de ennek nagy része legyen víz, és ne mind tea vagy kávé.

Fotó: iStock.com/puhhha

Fotó: iStock.com/puhhha

Sebessége születésünk óta meghatározott – hamis

Kész, ilyen anyagcserével és alkattal születtünk, ez már így is marad – ez egy nagy tévhit. A metabolizmust a kor, a nem és a genetika valóban befolyásolja, de ezen lehet valamennyit változtatni. Például erősítő gyakorlatok segítségével több izmot építhetünk a testünkre, amelyek több energiát igényelnek, mint a zsír, így anyagcserénk felgyorsul. A kardioedzések is gyorsítanak rajta valamennyit a mozgást követő órákban. Érdemes a kétfajta edzést kombinálni, azaz hetente minimum egyszer a pulzusszámot növelő mozgást végezzünk, egyszer pedig súlyzózzunk, erősítsünk, építsük az izmainkat.

A csili tartósan gyorsítja az anyagcserét – hamis 

A csípős fűszerek gazdagabb ízélménnyel ajándékoznak meg, de nem érhetünk el velük számottevő anyagcsere-gyorsulást. Arra nézve van néhány bizonyíték, hogy a csili, illetve az abban található kapszaicin segít felpörgetni egy kicsit, de néhány adag csípős ételtől még nem fogunk lefogyni, főleg akkor nem, ha azok egyébként kalóriában gazdagok. A kapszaicin rövid időre és kismértékben gyorsítja csak az anyagcserét, és nem ad okot arra, hogy másnap kihagyjuk a szokásos edzésünket.