Egészség

Kompressziós harisnya – a szemrevaló lábak támasza

A lábszárat, a láb ereit elszorító kötésre már a civilizáció hajnala óta igényünk van, ám csak a huszadik században született meg a különböző méretekben, különböző fokozatokban gyártott gyógyászati segédeszköz.

Az egészségügyi harisnya képes csökkenteni, esetlegesen meg is akadályozni a lábszár duzzanatát, összenyomva a kitágult vénákat csökkenti a vérpangást, és segít abban, hogy több vér jusson a szív felé: elősegíti a vénás visszaáramlást.

Aszerint, hogy milyen hatást kívánunk elérni vele, többféle fajtája létezik, gyógyharisnyát kizárólag szakorvos rendelhet, vényre. Ezt jó esetben méretre készítik el, de legalábbis speciális igényeinknek megfelelőt kaphatunk. Ezek kifejezetten betegségek kezelésére szolgálnak: visszérműtétek vagy trombózis után csökkenti a baj kiújulásának veszélyét, de a nyirokpangás gyógyításában is fontos szerepe van.

Ezzel szemben a támasztóharisnyák bárki számára hozzáférhetőek, kisebb nyomást fejtenek ki, nem annyira szorosak, és főleg a fáradt lábnak, a fáradt visszereknek segítenek, emellett a nagyobb baj megelőzésére vannak kitalálva. Helyes használat mellett képesek megakadályozni a vénás rendellenességek, például a mélyvénás trombózis kialakulását. A vénás rendellenességek közé tartozik még az ödéma, a krónikus vénás elégtelenség, a vénás thromboembolia, nyiroködéma és lábszárfekély.

Fotó: iStock.com/puhhha

Fotó: iStock.com/puhhha

A visszerek természete

A visszért ma már népbetegségnek tekintik, és nem csak az idősek veszélyeztetettek, és jó tudni, hogy főleg a nőket sújtja. Az életkor előrehaladtával pedig folyamatosan nő kialakulásának esélye: egyrészt örökölhetjük felmenőinktől a hajlamot, de mi magunk is „sokat tehetünk” kialakulásáért, két dologgal: a folyamatos állással és az állandó üléssel, mivel így az izmok nem dolgoznak, és mozgásszegénnyé válik az életmódunk.

„A visszérbetegség tulajdonképpen a felületes vénák kitágulása – magyarázza dr. Nagy András egy korábbi cikkünkben –, de azt talán már kevesen tudják, hogy maga a ‘visszeresség’ mint betegség megjelölése helytelen. Visszere mindenkinek van, feladatuk pedig, hogy visszapumpálják a vért a szív felé. Visszérbetegségről akkor beszélhetünk, amikor ezek a vénák kitágulnak, és ez általában az alsó végtagokon következik be.”

Fotó: unsplash.com/MankiKim

Fotó: unsplash.com/MankiKim

A kompressziós harisnya fajtái és használata

A kompressziós harisnyákat attól függően, hogy milyen erős szorítást képesek kifejteni a lábra, négy különböző fokozatba sorolhatjuk:

• 15–21 Hgmm (higanymilliméter): trombózis megelőzésére, felületes visszérbetegség megelőzésére, valamint hosszú utazás és tartós ülő- vagy állómunka esetén ajánlott, esetleg terhességi kezdődő visszértágulat esetére.

• 23–32 Hgmm: komolyabb visszeresség, lábszárduzzadás, ödéma kialakulásakor.

• 34–46 Hgmm: krónikus keringési elégtelenség kialakulásakor rendeli el a szakorvos.

• 49 Hgmm fölött: súlyos vénás elégtelenségnél használatos.

Sokan megijednek az első használat előtt, ugyanis kibontva nagyon kicsinek, keskenynek tűnik, de ne ijedjünk meg, hiszen olyan anyagból van, mely könnyen tágul – pár használat után pedig már nagyon könnyen fel fogjuk tudni húzni a lábunkra. Ha egész nap viselni szeretnénk, érdemes reggel, közvetlenül ébredés után még az ágyban felhúzni, mivel ilyenkor a legvékonyabbak a lábaink. Természetesen, mivel gyakran használjuk őket, és gyakran egész napon át, gondoskodni kell a tisztántartásukról is: érdemes óvatosan langyos vízben és főleg kézzel mosni, hogy a kényes anyag ne sérüljön. Mosógépbe ne tegyük, és forró kályhán, radiátoron, konvektoron ne szárítsuk, és a vasaló közelébe se vigyük.